Pano Söndürme Si̇stemleri̇
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Pano Söndürme Sistemleri
Pano Söndürme Sistemleri

Pano İçi Mikro  Söndürme Sistemleri (Elektrik Panosu)

Yangınların çok büyük boyutta zararlara yol açtığı bilinse de aslında tek bir kıvılcım ile başladığı da bilinmelidir. Küçük detaylar atlandığı ve ihmal edildiği zaman, küçücük bir ateşlenme ve alevlenme ile büyük zayiatlar oluşabilmektedir. Pano içi mikro söndürme sistemi de minimal boyutta alınan bir önlem olmasına rağmen, hem teknik hem de inşa olarak daha farklı zararların oluşmasına mani olmaktadır.

Pano içi mikro söndürme sistemleri elektrik tesisatlarının veya pano içinde saklanan elektronik aksanların yangın ihtimaline karşı korunması amacıyla monte edilmektedir. İnce bir işçilik ile döşenen mikro söndürme sistemleri ısıya karşı duyarlı olup anında eriyen boruları ile yangın başlangıcına dahi fırsat vermemektedir. Bu şekliyle en koruma sağlayan yangın söndürme sistemlerinden biri olduğu görülmektedir.

Büyük ölçekli yapıların korunmasını sağlayan büyük ölçekli yangın söndürme sitemleri kadar pano için yangın söndürme sistemleri de önem arz etmektedir. Yapıların sistematik ve teknik alt yapısının pano içlerinden ve kablo galerilerinden geçtiği düşünülürse pano içi söndürme sistemindeki bir aksaklığın nelere mal olabileceği ortaya çıkar. Elektriksel donanımların yönetim panellerinde de kullanılan mikro söndürme sistemleri tüm binanın bilişim alt yapısının korunmasını da sağlamaktadır.

 

Pano içi Mikro Söndürme Sistemi Tasarımı

Pano içi mikro söndürme sistemi tasarımında kabloların geçtiği yerlere polimer borular döşenmektedir. Hiçbir kör nokta kalmayacak şekilde birçok sayıda eriyebilen bölümlerden oluşan bu borular sayesinde, yangın nerede başlarsa başlasın anında müdahale imkanı tanımaktadır. Alanında uzman kişilerce montajı yapılması gereken mikro söndürme sistemleri, düzenli bakımlar ile de aktiflik özelliğini korumaktadır.

Polimer boruların zayıf noktalarının yangında oluşacak ısı ile söndürme nozulu gibi çalışması prensibi uygulanmaktadır. Bu tasarımda tüpün panoya yakın yerde bulunması önemlidir. Algılayıcı sensör mantığı ile ısının artmasıyla birlikte hassas yerlerinde otomatik şekilde delinen polimer boru, yangını söndürecek ajanın ısı yayan bölüme zerk edilmesi ile de yangına daha başlamadan önce müdahale etmektedir.

Isının tehlikeli bir boyuta gelmeden önce boruya zarar vermesi ve söndürücü gazın üzerine yayılması temel prensibi ile çalışan pano içi mikro söndürme sistemi, yükte hafif ancak pahada ağır bir ünitenin sağlıklı şekilde korunmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile birçok kablo galerisinde ve panoda HFC 125, HFC 236, HFC 23 ve FM 200 gazlarının olduğu tüpler kullanılmaktadır. Böylece elektrik yangınlarında iletkenlik olmadan söndürme kabiliyeti sağlanmış olur. Müdahale edecek kişilerin de sağlık tehlikesi yaşamasının önüne geçilmiş olur.

 

Pano İçi Mikro Söndürme Sistemi Fiyatları

Pano içi mikro söndürme sistemi fiyatları konusunda elbette müşterilerimizin talepleri ve iş yapılacak birimlerin büyüklüğü önemlidir. Kaliteli malzemelerin kullanıldığı ve üretimde TSE standartlarına uygun işlemlere maruz kalan pano içi mikro söndürme sistemi, uluslar arası standartlara da uygun olmaktadır.

Normalde fark edilmesi zor olan ve manuel müdahaleye imkan tanınmayacak kadar iç kısımlara sahip olan panolarda, otomatik bir sistemin varlığının zorunluluğu yadsınamaz. Maliyet olarak gerçek bir korumanın ederinin, korunan alanın değerinden ve yangının sonuçlarından daha az olacağı bilinmelidir. Neticede korunan sadece pano ve içindeki kablolar değil, sistemin ana mekanizması ve bina olduğu için, özellikle yangın söndürme sistemlerinde ihmal olmaması ve küçük detaylara takılmamak önemlidir.

 

Makine odalarındaki panoların korunmasında tam bir güvenlik sağlayan pano içi mikro söndürme sistemleri, öncelikli olarak ünitedeki makinenin, ikincil olarak da tüm binanın korunması amacına hizmet etmektedir. Bu yönüyle mikro ismiyle başlayan koruma maksi sonuçla tezahür etmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın